Toggle navigation
Menu
Events
Results
Contact
Your Registration
0
Login
Login
EN
DE - deutsch
EN - english
FR - français
Results: 16. Zeller Raiffeisenbank Adventslauf 2019
5-km-H-Lauf der „Genießer“
16. Zeller Raiffeisenbank Adventslauf 2019
Results
5-km-H-Lauf der „Genießer“
switch Discipline:
5-km-H-Lauf der „Genießer“
Staffellauf
Kinderlauf 200m
Jugend U14/U16
5-km-Hauptlauf der „Raser“
Kinderlauf U12/U10
5-km-H-Lauf der „Genießer“
Download complete list
further result to download
Staffel_Splitzeiten.pdf
Genießer_Splitzeiten_.pdf
Genießer Splitzeiten_.pdf
Raser_Splitzeiten.pdf
back to overview
Filter (click to remove it):
Nation: DEU
[x]
Place
M/F.
Name
Pl/Cl
Class
Startnumber
Nation
Club
Zeit
101.
107.
77.
Kuse, Oliver
15.
M45
350
DEU
SV 1919 Sonsbeck e.V.
00:26:02 (00:25:52)
102.
109.
78.
Rietz, Peter
5.
M60
216
DEU
LG Meulenwald Föhren
00:26:11 (00:26:02)
103.
110.
79.
Jost, Jürgen
2.
M55
234
DEU
Vulkanläufer
00:26:12 (00:26:01)
104.
111.
32.
Müller, Rosa marie
4.
W20
438
DEU
RV Zell
00:26:19 (00:26:14)
105.
112.
33.
Sporleder, Sandra
3.
W40
261
DEU
Fit & Fun Traben-Trarbach
00:26:20 (00:26:17)
106.
113.
34.
Herz, Stefanie
3.
W35
315
DEU
00:26:26 (00:26:16)
107.
114.
35.
Braun, Madelne
5.
W20
238
DEU
Team Active Bernkastel
00:26:29 (00:26:25)
108.
115.
36.
Jobelius, Maureen
4.
W45
207
DEU
RieslingRunners
00:26:33 (00:26:31)
109.
116.
80.
Sporer, Claus
3.
M55
497
DEU
Silvesterlauf Trier
00:26:35 (00:26:25)
110.
118.
82.
Justen, Sven
16.
M45
285
DEU
Zimmermann-Graeff & Müller GmbH
00:26:59 (00:26:52)
111.
119.
83.
Richter, Wolfgang
17.
M45
205
DEU
Birkenhel(l)d
00:27:04 (00:26:49)
112.
120.
84.
Zeuner-Christ, Rüdiger
18.
M45
305
DEU
Freiwillige Feuerwehr Bremm
00:27:12 (00:27:07)
113.
121.
85.
Schermann, Manfred
4.
M65
233
DEU
Vulkanläufer
00:27:14 (00:27:03)
114.
122.
37.
Jost, Margit
3.
W55
235
DEU
Vulkanläufer
00:27:16 (00:27:06)
115.
123.
86.
Schäfer, Joachim
4.
M55
222
DEU
Vulkanläufer
00:27:17 (00:27:07)
116.
124.
87.
Freymuth, Jürgen
1.
M70
327
DEU
IAC Düren
00:27:18 (00:27:00)
117.
125.
88.
Wesche, Roland
6.
M60
297
DEU
LG Laacher See
00:27:27 (00:27:15)
118.
127.
90.
Friederichs, Christian
5.
M30
270
DEU
Feuerwehr Bremm
00:27:34 (00:27:30)
119.
128.
38.
Faas, Nadine
4.
W40
225
DEU
00:27:45 (00:27:37)
120.
129.
91.
Wirges, Heinz
5.
M65
298
DEU
VfL Tr-Trarbach
00:27:45 (00:27:26)
121.
130.
39.
Lang, Claudia
5.
W40
252
DEU
TTV Pleizenhausen
00:27:49 (00:27:33)
122.
131.
40.
Bermes, Beatrix
3.
W60
276
DEU
LG Meulenwald Föhren
00:27:59 (00:27:49)
123.
132.
92.
Welsch, Luc
13.
MU18
306
DEU
LG Langsur
00:28:01 (00:27:50)
124.
133.
41.
Richter, Julia
10.
WU18
204
DEU
Birkenhel(l)din
00:28:10 (00:28:09)
125.
134.
93.
Schäfer, Jürgen
7.
M60
349
DEU
SV 1919 Sonsbeck e.V.
00:28:15 (00:28:08)
126.
135.
94.
Schuh, Matthias
19.
M45
186
DEU
00:28:35 (00:28:20)
127.
136.
95.
Schuh, Malte
14.
MU18
187
DEU
DieLaufSchuhs
00:28:36 (00:28:20)
128.
137.
42.
Bömmels, Sabrina
4.
W35
295
DEU
TuS Fortuna 1884 Saarburg e.V.
00:28:40 (00:28:28)
129.
138.
96.
Raueiser, Peter
9.
M50
521
DEU
TV Cochem/Mondläufer
00:28:47 (00:28:34)
130.
139.
43.
Jobelius, Nina
5.
W35
520
DEU
TV Cochem/Mondläufer
00:28:47 (00:28:33)
131.
140.
44.
Weirich, Sarah
6.
W20
450
DEU
Jugendhof Wolf
00:28:53 (00:28:43)
132.
141.
45.
Umbach, Inge
1.
W65
197
DEU
Vulkanläufer
00:28:54 (00:28:43)
133.
142.
97.
Brückmann, Rainer
6.
M65
507
DEU
Runningtea Bad Ems
00:28:56 (00:28:52)
134.
144.
99.
Hermesdorf, Ralf
5.
M55
356
DEU
00:29:10 (00:28:53)
135.
145.
100.
Theisen, Paul
2.
M70
282
DEU
SG kall
00:29:23 (00:29:13)
136.
146.
46.
Engel, Bettina
6.
W40
215
DEU
Lauftreff Hunsrückfreunde Morbach
00:29:25 (00:29:18)
137.
147.
101.
Berger, Gunter
3.
M75
344
DEU
LG Pronsfeld-Lünebach
00:29:29 (00:29:20)
138.
148.
47.
Sinß, Andrea
5.
W45
354
DEU
TuS Jahn Argenthal
00:29:32 (00:29:14)
139.
149.
102.
Hoffmann, Christian
12.
M35
516
DEU
TV Cochem/Mondläufer
00:29:36 (00:29:22)
140.
150.
48.
Schneiders, Rebekka
6.
W35
517
DEU
TV Cochem/Mondläufer
00:29:36 (00:29:23)
141.
151.
49.
Van Straelen, Gotlinde
6.
W45
352
DEU
SV 1919 Sonsbeck e.V.
00:29:40 (00:29:23)
142.
152.
103.
Dax, Markus
20.
M45
522
DEU
TV Cochem/Mondläufer
00:29:47 (00:29:33)
143.
153.
50.
Dax, Nicole
7.
W45
519
DEU
TV Cochem/Mondläufer
00:29:47 (00:29:34)
144.
154.
51.
Rodriguez, Ana
7.
W35
330
DEU
Jugendhof Wolf
00:29:58 (00:29:50)
145.
155.
52.
Moog, Gitte
1.
W50
518
DEU
TV Cochem/Mondläufer
00:30:05 (00:29:51)
146.
156.
104.
Weiler, Marc
14.
M40
322
DEU
Team - KAS Feierabendläufer
00:30:18 (00:29:59)
147.
157.
105.
Weber, Peter
6.
M55
321
DEU
Team KAS - Feierabendläufer
00:30:18 (00:29:58)
148.
158.
53.
Heimes, Melanie
8.
W45
199
DEU
LG Maifeld-Pellenz
00:30:25 (00:30:06)
149.
159.
106.
Heimes, Stefan
10.
M50
198
DEU
LG Maifeld-Pellenz
00:30:26 (00:30:07)
150.
160.
107.
KURTZE, Edgar
8.
M60
310
DEU
LG HSC Gamlen-RSC Untermosel
00:30:31 (00:30:15)
151.
161.
54.
Thomas, Sylvia
9.
W45
501
DEU
Laufkurs Thomas Koch
00:30:36 (00:30:23)
152.
162.
55.
Kirchner - Klein, Marion
2.
W50
500
DEU
ausdauerteam.de Morbach
00:30:36 (00:30:24)
153.
163.
56.
Hellenbrand, Hannelore
4.
W55
212
DEU
LT Schweich
00:30:43 (00:30:36)
154.
164.
57.
Donell, Sandra
3.
W50
502
DEU
Laufkurs Thomas Koch
00:30:52 (00:30:39)
155.
165.
108.
Harmel, Felix
15.
MU18
260
DEU
Birkenhel(l)d
00:30:54 (00:30:52)
156.
166.
58.
Steffens, Stefanie
7.
W40
491
DEU
00:31:14 (00:31:00)
157.
167.
59.
Schiffels, Anna
11.
WU18
279
DEU
LG Langsur
00:32:33 (00:32:20)
158.
168.
60.
Bick, Anna
12.
WU18
280
DEU
LG Langsur
00:32:33 (00:32:20)
159.
169.
109.
Schiffels, Peter
21.
M45
281
DEU
LG Langsur
00:32:33 (00:32:21)
160.
170.
110.
Hurt, Michael
7.
M55
341
DEU
LG Langsur
00:32:34 (00:32:21)
161.
171.
61.
Stanton, Anja
4.
W50
524
DEU
St. Josefsheim Alf
00:32:41 (00:32:31)
162.
173.
112.
Jahnz, Klaus
3.
M70
307
DEU
LG Laacher See
00:32:44 (00:32:25)
163.
174.
62.
Janßen, Fenja
7.
W20
345
DEU
Team Moselrunner
00:33:03 (00:32:56)
164.
175.
63.
Janßen, Sabine
10.
W45
346
DEU
Team Moselrunner
00:33:03 (00:32:55)
165.
176.
64.
Schmitz-Hayer, Christiane
5.
W50
228
DEU
00:33:39 (00:33:22)
166.
177.
65.
Schneider, Jutta
6.
W50
229
DEU
00:33:40 (00:33:23)
167.
178.
66.
Röpke, Nicole
8.
W40
226
DEU
00:33:40 (00:33:22)
168.
179.
67.
Schindel, Manuela
11.
W45
227
DEU
00:33:40 (00:33:22)
169.
181.
69.
Ludwig, Julia
5.
W30
213
DEU
00:35:38 (00:35:26)
170.
182.
70.
Richter, Louisa
14.
WU18
243
DEU
Birkenhel(l)din
00:36:32 (00:36:20)
171.
183.
71.
Jobelius, Laura
15.
WU18
368
DEU
RieslingRunners
00:36:45 (00:36:42)
172.
184.
113.
Roos, Reiner
8.
M55
266
DEU
ohne Verein
00:37:40 (00:37:25)
173.
185.
72.
Harmel, Elke
9.
W40
219
DEU
Birkenhel(l)dinnen
00:40:41 (00:40:26)
174.
186.
73.
Richter, Claudia
8.
W35
203
DEU
Birkenhel(l)din
00:40:41 (00:40:26)
175.
187.
74.
Gerhards, Kerstin
10.
W40
218
DEU
Birkenkel(l)dinnen
00:40:41 (00:40:26)
176.
188.
75.
Link, Elena
6.
W30
231
DEU
Birkenhel(l)dinnen
00:40:42 (00:40:27)
177.
189.
76.
Schröder, Sabrina
9.
W35
221
DEU
Birkenhel(l)dinnen
00:40:42 (00:40:27)
178.
190.
77.
Pfening, Natalie
10.
W35
217
DEU
Birkenhel(l)dinnen
00:40:43 (00:40:27)
179.
191.
114.
MICHEL, Helmut
2.
M80
245
DEU
Hunsrück Marathon Bell
00:42:42 (00:42:25)
180.
192.
115.
König, Thomas
11.
M50
189
DEU
LT Mertesdorf 2001 e.V.
00:42:47 (00:42:26)