Toggle navigation
Menu
Events
Results
Contact
Your Registration
0
Login
Login
EN
DE - deutsch
EN - english
FR - français
Results: 33. Int. Trierer Stadtlauf 2016
Sparkassen Publikumslauf
33. Int. Trierer Stadtlauf 2016
Results
Sparkassen Publikumslauf
switch Discipline:
Sparkassen Publikumslauf
alwitra 10km Lauf
Hafen Trier Halbmarathon
TV Jugendlauf
Sparkassen Publikumslauf
SWT Firmenlauf
Wochenspiegel Bambinilauf
Download complete list
back to overview
Place
M/F.
Name
Pl/Cl
Class
YOB
Startnumber
Nation
Club
Zeit
1.
1.
Fandel, Markus
1.
M
1990
5806
D
SV Oberweis
00:19:30 (00:19:32)
2.
2.
Meyer, Lucas
2.
M
1998
5772
D
TG Konz
00:19:32 (00:19:32)
3.
3.
vandenbussche, jerome
3.
M
1981
5783
FRE
00:19:45 (00:20:18)
4.
4.
Müller, Andreas
4.
M
1988
5718
DE
SV Hetzerath
00:20:21 (00:20:28)
5.
5.
Habte, Solomon
5.
M
1994
5798
ERI
Asternweg.eV
00:20:24 (00:20:55)
6.
6.
Paulus, Walter
6.
M
1961
5797
D
LT Büdlich-Breit-Naurath
00:20:34 (00:20:34)
7.
7.
Becker, Michael
7.
M
1989
5542
00:21:00 (00:21:08)
8.
8.
von Keutz, Linus
8.
M
2000
5637
DE
SV Trier-Irsch 1948 e.V.
00:21:09 (00:21:28)
9.
9.
Leidinger, Alexander
9.
M
1994
5650
DE
Post-Sportverein Trier
00:21:44 (00:21:48)
10.
10.
Fuchs, Maximilian
10.
M
2000
5671
DE
Wittlicher TV
00:21:50 (00:21:57)
11.
11.
Curto, Aaron
11.
M
2000
5555
IT
00:21:53 (00:21:53)
12.
1.
Royles, Martinha
1.
W
1981
5594
PT
Marshall Milton Keynes Athleti
00:21:54 (00:21:54)
14.
13.
Cords, Maximilian
13.
M
2000
5557
DE
00:22:15 (00:22:34)
15.
14.
Sardain, Gabriel
14.
M
1995
5618
LU
CAEG
00:22:30 (00:22:30)
16.
15.
Goergen, Johannes
15.
M
2003
5678
DE
TuS Fortuna Saarburg
00:22:35 (00:22:35)
17.
2.
Pink, Judith
2.
W
2000
5651
DE
Post-Sportverein Trier
00:22:48 (00:22:50)
18.
16.
Wilson, Thomas
16.
M
1999
5826
DE
Silvesterlauf TRI Post Trier
00:23:00 (00:23:02)
19.
3.
Cords, Luisa
3.
W
2004
5558
DE
00:23:26 (00:23:29)
20.
4.
Kirst, Jana
4.
W
2003
5689
DE
HSG I-K-H
00:23:27 (00:23:31)
21.
17.
Tilt, Andreas
17.
M
1984
5592
DE
00:23:32 (00:23:42)
22.
5.
Carl, Katharina
5.
W
1996
5674
DE
TuS Fortuna Saarburg
00:23:36 (00:23:41)
23.
18.
Royles, Andrew
18.
M
1975
5593
GB
00:23:40 (00:23:42)
24.
19.
Gösel, Mark
19.
M
1981
5612
00:23:48 (00:24:48)
25.
6.
Pollmann, Leonie
6.
W
1995
5795
DEU
Sv Kirchzarten
00:23:56 (00:25:18)
26.
20.
König, Julius
20.
M
1994
5543
00:23:59 (00:24:48)
27.
21.
Weinberg, Justin
21.
M
1990
5735
DE
00:24:02 (00:24:59)
28.
22.
Jung, Valentin
22.
M
1998
5741
DE
Silvesterlauf TRI Post Trier
00:24:03 (00:24:06)
29.
7.
Carl, Kristina
7.
W
1996
5673
DE
TuS Fortuna Saarburg
00:24:06 (00:24:10)
30.
23.
Cillien, Harald
23.
M
1963
5582
DE
SV Dudeldorf
00:24:09 (00:25:03)
31.
24.
Dittmer, Marius
24.
M
1984
5657
DE
00:24:26 (00:24:45)
32.
25.
Kneer, Bernd
25.
M
1970
5663
DE
Glücksschorni
00:24:34 (00:24:42)
33.
26.
Düro, Liam
26.
M
2003
5503
DE
VfL Trier
00:24:58 (00:24:58)
34.
27.
Zonker, Florian
27.
M
1993
5546
DE
00:25:07 (00:26:11)
35.
28.
Mannola, René
28.
M
1998
4820
D
DBH-Trier
00:25:16 (00:26:52)
36.
29.
Lieser, Niclas
29.
M
2001
5560
DE
00:25:28 (00:26:10)
37.
30.
Lieser, Dirk
30.
M
1970
5559
DE
00:25:38 (00:26:20)
38.
31.
Albrecht, Martin
31.
M
1998
4817
D
DBH-Team
00:25:39 (00:27:12)
39.
32.
Franzil, Benjamin
32.
M
1994
5691
DE
00:25:42 (00:26:02)
40.
33.
Benner, Oliver
33.
M
1978
5731
DE
Die faulen Säue
00:25:43 (00:26:03)
41.
34.
Dietzen, Ben
34.
M
2006
5660
SV Trier-Irsch 1948 e.V.
00:25:51 (00:26:15)
42.
8.
Junk, Sarina
8.
W
1993
5766
DEU
00:26:01 (00:26:32)
43.
35.
Ellwart, Nils
35.
M
2004
5562
DE
00:26:03 (00:26:12)
44.
9.
Lassman, Chloe Lena
9.
W
1989
5745
NZ
00:26:15 (00:27:04)
45.
36.
Malkic, Riad
36.
M
1995
5510
BA
00:26:17 (00:26:22)
46.
37.
Pütter, Tittus
37.
M
2000
5740
DE
Silvesterlauf TRI Post Trier
00:26:18 (00:26:33)
47.
10.
Schmidt, Lea
10.
W
1996
5768
D
00:26:23 (00:27:05)
48.
38.
SIMONIS, HOLGER
38.
M
1978
5822
D
LAUFTREFF ALKEN
00:26:38 (00:27:39)
49.
39.
Schitthof, Nico
39.
M
2006
5525
DE
00:26:40 (00:27:03)
50.
40.
Müller, Wolfgang
40.
M
1961
5719
DE
SV Hetzerath
00:26:46 (00:27:01)
51.
41.
Basten, Lukas
41.
M
2002
5669
DE
DJK Pluwig Gusterath
00:26:48 (00:27:09)
52.
42.
Oesingmann, Paul
42.
M
2001
4821
D
DBH-Team
00:26:50 (00:28:25)
53.
43.
Hower, Werner
43.
M
1962
5750
00:26:59 (00:27:23)
54.
44.
Jessen, Jakob
44.
M
2002
5727
DE
powerd by Armand
00:27:02 (00:28:15)
55.
45.
Ney, Christopher
45.
M
1994
5641
00:27:16 (00:28:32)
56.
46.
GRIESS-DANY, ANDRE
46.
M
1978
5823
D
LAUFTREFF ALKEN
00:27:18 (00:28:18)
57.
47.
Cords, Martin
47.
M
1973
5556
DE
00:27:19 (00:27:39)
58.
48.
NUMMER, SEBASTIAN
48.
M
1983
5824
D
MAKE-YOU-FEEL-GOOD.DE
00:27:24 (00:29:09)
59.
49.
Schitthof, Luca
49.
M
2004
5524
DE
00:27:26 (00:27:50)
60.
50.
Lang, Burkhard
50.
M
1960
5736
DE
Spielvereinigung Neckarelz
00:27:30 (00:27:34)
61.
11.
MOHR, INA
11.
W
1970
5805
D
TV Cochem
00:27:30 (00:27:35)
62.
51.
Kettern, Sascha
51.
M
1980
5527
DE
00:27:42 (00:28:31)
63.
52.
Salm, Maximilian
52.
M
2003
5537
DE
00:27:45 (00:28:39)
64.
53.
Salm, Patrick
53.
M
1978
5538
DE
00:27:46 (00:28:40)
65.
54.
Baur, Philipp
54.
M
2006
5584
DE
Kinder/Jugendsport FSV Tarfors
00:27:50 (00:28:21)
66.
55.
Adam, Silas
55.
M
1998
5817
D
TCT
00:27:51 (00:28:24)
67.
56.
Gorges, Jannik
56.
M
2001
5656
DE
TTC Trierweiler
00:27:56 (00:28:14)
68.
57.
Eiden, Fabian
57.
M
1991
5508
DE
Fc Wadrill
00:28:00 (00:28:06)
69.
58.
Hesari, Mohammad
58.
M
2000
5784
AFG
00:28:04 (00:28:41)
70.
59.
PHILIPPS, JAN
59.
M
2003
5762
D
00:28:07 (00:28:07)
71.
60.
Salm, Ralf
60.
M
1959
5769
D
00:28:13 (00:28:39)
72.
61.
Wright, David
61.
M
1993
5511
DE
00:28:14 (00:28:20)
73.
62.
Runge, Sebastian
62.
M
1982
5724
DE
00:28:17 (00:29:14)
74.
63.
Löhr, Bjarne
63.
M
2001
4819
D
DBH-Team
00:28:23 (00:29:59)
75.
12.
Kowalski, Melina
12.
W
1995
5583
00:28:31 (00:28:51)
76.
64.
Glatz, Marco
64.
M
1985
5638
DE
00:28:54 (00:29:15)
77.
65.
Nau, Michael
65.
M
1965
5636
DE
Bodystyle Trier
00:28:54 (00:29:47)
78.
66.
Hengstermann, Heinz-Gerd
66.
M
1952
5521
DE
00:28:54 (00:29:20)
79.
13.
López Gabarrón, Sonia
13.
W
1992
5639
ES
00:28:54 (00:29:15)
80.
67.
Schneider, Steffen
67.
M
1970
5504
00:28:59 (00:29:42)
81.
14.
Lang Fuentes, Rebekka
14.
W
1998
5737
DE
TV Mosbach Basketball
00:29:01 (00:29:06)
82.
15.
Greiner, Caroline
15.
W
1980
5500
DE
Team beVegt.de
00:29:07 (00:30:12)
83.
68.
Lauer, Maximilian
68.
M
1998
5655
DE
00:29:08 (00:30:51)
84.
69.
Schaan, Christoph
69.
M
1976
4816
D
DBH-Team
00:29:10 (00:30:43)
85.
70.
Carafizi, Alexandru
70.
M
1996
5684
DE
00:29:11 (00:30:00)
86.
16.
Lübeck, Sophie
16.
W
2002
5564
00:29:11 (00:29:51)
87.
71.
Suska, Jan
71.
M
1983
5512
DE
PST-Trier
00:29:13 (00:29:19)
88.
17.
Zimmermann, Jana
17.
W
1994
5617
00:29:16 (00:30:28)
89.
72.
Becker, Mats
72.
M
1991
5516
DE
HKuK
00:29:20 (00:30:32)
90.
73.
LORSE, JOSEF
73.
M
1963
5825
D
00:29:27 (00:29:53)
91.
74.
Brodrecht, Michael
74.
M
1971
5624
00:29:29 (00:30:06)
92.
75.
WEIS-REPP, ANDREAS
75.
M
1966
5815
D
SV Tawern
00:29:30 (00:31:03)
93.
18.
Schuh, Pauline
18.
W
1997
5818
D
00:29:42 (00:30:14)
94.
76.
Eck, Sascha
76.
M
1974
5787
D
00:29:42 (00:31:19)
95.
19.
Lue, Anke
19.
W
1986
5800
D
BlauWeiß Fraktion
00:29:44 (00:30:48)
96.
20.
Reuter, Marie Luise
20.
W
1988
5697
DE
00:29:45 (00:31:19)
97.
77.
SCHMITT, BENEDIKT
77.
M
2004
5799
D
00:29:47 (00:30:12)
98.
21.
Rothmund, Carolin
21.
W
1983
5640
DE
00:29:52 (00:31:31)
99.
22.
Marxen, Anne
22.
W
1982
5570
DE
DePort Weincafé Manderscheid
00:29:54 (00:31:32)
100.
78.
Rignault, Raffael
78.
M
2003
5686
00:29:56 (00:30:50)
101.
23.
Wagner, Anna-Lena
23.
W
1996
5545
00:29:56 (00:30:00)