Toggle navigation
Menu
Events
Results
Contact
Your Registration
0
Login
Login
EN
DE - deutsch
EN - english
FR - français
Results: 16. Int. Oberweiser Volkslauf , 2007
10 km Hauptlauf
16. Int. Oberweiser Volkslauf , 2007
Results
10 km Hauptlauf
switch Discipline:
10 km Hauptlauf
Schülerlauf 1400 m (C,D: Jg. 1996 u. jünger)
Schülerlauf 2100 m (A,B: Jg. 1992 - 1995
5 km Jedermann
5 km Walking
10 km Hauptlauf
Download complete list
back to overview
Place
M/F.
Name
Pl/Cl
Class
Startnumber
Nation
Club
Zeit
1.
1.
Kipkoech, Koros Kenneth
1.
M20
2
KEN
Team Rureifel
00:30:53
2.
2.
Kipchirchir, Kosgei Matthew
2.
M20
3
KEN
Team Rureifel
00:31:36
3.
3.
Baumeister, Thorsten
1.
M18
81
D
Post-Sport-Telekom Trier
00:32:24
4.
4.
Streit, Guido
1.
M30
752
D
Silvesterlauf Trier e.V.
00:32:40
5.
5.
Duppich, Yannik
1.
M16
97
D
Gerolsteiner LGV
00:33:32
6.
6.
Zenzen, Enrico
2.
M18
78
D
PST Trier
00:34:35
7.
7.
Raßkopf, Marc
3.
M20
753
D
CITYSPORT-Team
00:35:11
8.
8.
Beucher, Franz-Jürgen
1.
M40
1009
D
LGM Leiwen
00:35:48
9.
9.
Hermesdorf, Wilfried
1.
M50
66
GER
TG Konz
00:36:14
10.
10.
Bernard, Michael
2.
M30
699
D
SV Haag
00:36:25
11.
1.
Pawer, Nadja
1.
W20
905
D
LG Wien
00:36:28
12.
11.
Hoffmann, Roman
3.
M30
65
GER
TG Konz
00:36:33
13.
12.
Thomas, Christoph
2.
M40
805
D
LG Bernkastel-Wittlich
00:36:35
14.
13.
Zenzen, Mirco
1.
M14
774
D
Gerolsteiner LGV
00:37:08
15.
14.
Hoffmann, Werner
1.
M45
985
GER
SV Tawern
00:37:12
16.
15.
Welsch, Armand
2.
M45
751
LUX
00:37:14
17.
16.
Schmitt, Stefan
3.
M40
732
D
team zeppelin
00:37:23
18.
17.
Herrig, Reinhard
1.
M35
720
D
Post-Sport-Telekom Trier
00:37:32
19.
18.
Keilen, Michael
2.
M35
692
D
TV Bitburg
00:37:40
20.
19.
jung, marco
3.
M35
777
LUX
c.a.e.g
00:37:49
21.
20.
CHAGRI, KHALID
4.
M40
706
D
TG Konz
00:38:15
22.
21.
Uhren, Gerd
5.
M40
908
D
LT Ahrweiler
00:38:30
23.
22.
Thilgen, Roger
6.
M40
842
LUX
CAEG Grevenmacher
00:38:39
24.
23.
Bermes, Dieter
2.
M50
138
D
LT Mertesdorf 2001 e.V.
00:38:41
25.
24.
Schiltz, Gilbert
3.
M45
716
LUX
CAEG GREVENMACHER
00:38:44
26.
25.
Fussmann, Matthias
4.
M45
124
D
SC Bleialf
00:38:47
27.
26.
Alles, Werner
3.
M50
37
D
Bitburger Braugruppe
00:38:51
28.
2.
Schneider, Heidi
1.
W50
713
D
LT FSV Ralingen
00:38:56
29.
27.
Rausch, Bernd
5.
M45
766
D
00:39:01
30.
28.
Keßler, Volker
4.
M20
715
D
Tri Team SV Gerolstein
00:39:26
31.
29.
Leinen, Hans-Josef
1.
M55
697
D
SE Orenhofen
00:39:26
32.
30.
Karl, Marcus
4.
M35
689
D
LG Langsur
00:39:48
33.
31.
von Wirth, Dominik
2.
M16
77
GER
TG Konz
00:39:51
34.
32.
Weiler, Harald
5.
M35
982
GER
SV Neuerburg
00:40:11
35.
33.
Luxen, Richard
6.
M45
824
BRD
Gerolsteiner LGV
00:40:13
36.
34.
Bauer, Toni
7.
M45
812
D
LT Ferschweiler Plateau
00:40:15
37.
35.
Klaeren, Philipp
3.
M18
25
D
Post-Sport-Telekom Trier
00:40:18
38.
36.
Wagner, Matthias
7.
M40
747
D
RWE Trier
00:40:25
39.
37.
Beck, Andre
6.
M35
93
D
EEPK AG
00:40:31
40.
38.
Stockemer, Karl
7.
M35
970
GER
00:40:31
41.
3.
Jungblut, Yvonne
1.
W30
801
D
Spiridon Hochwald
00:40:41
42.
39.
Maas, Yannik
2.
M14
788
D
DJK Irrel
00:40:51
43.
40.
Willems, Günter
2.
M55
722
D
Spiridon Hochwald
00:40:57
44.
41.
Kremer, Bruno
8.
M40
687
D
LG Meulenwald
00:41:01
45.
4.
Schikowski, Irene
1.
W45
74
GER
TG Konz
00:41:09
46.
42.
Schäfer, Detlef
8.
M45
30
D
TV Bitburg
00:41:10
47.
43.
Wirtz, Harald
4.
M30
910
GER
00:41:11
48.
44.
Lutgen, Nikolaus
9.
M45
80
D
Post Sport Telekom Trier
00:41:12
49.
45.
Werhan, Dominik
3.
M14
145
D
LT Mertesdorf 2001 e.V.
00:41:19
50.
46.
Denzel, Dietmar
4.
M50
896
D
Tri Post Trier
00:41:23
51.
47.
Rieder, André
8.
M35
846
D
TV Bitburg
00:41:25
52.
48.
Bingel-Schmitz, Dieter
10.
M45
836
D
Altburg
00:41:25
53.
5.
Heinen, Birgit
1.
W40
723
D
Spiridon Hochwald
00:41:30
54.
49.
Laumers, Michael
5.
M20
769
D
SC Bleialf
00:41:37
55.
50.
Hamm, Marius
3.
M16
120
GER
TV Bitburg
00:41:47
56.
51.
Marx, Manfred
11.
M45
707
D
LT FSV Ralingen
00:41:51
57.
52.
Frowein, Tino
12.
M45
795
D
LC Bingen
00:41:54
58.
53.
Richter, Wolfgang
9.
M35
817
D
DJK Wißmannsdorf
00:42:00
59.
54.
Meier, Oswald
13.
M45
733
D
Huber Express
00:42:01
60.
55.
Urbany, Guido
9.
M40
768
D
LT Ferschweiler Plateau
00:42:03
61.
56.
Adamietz, Michael
10.
M35
825
D
LG Bernkastel-Wittlich
00:42:06
62.
6.
Greiml-Lenertz, Martina
1.
W35
696
D
TV Bitburg
00:42:09
63.
57.
ATTEN, THEO
14.
M45
796
LUX
celtic
00:42:12
64.
58.
Wagner, Johann
5.
M50
107
D
TV Bitburg
00:42:14
65.
59.
Hörnchen, Marco
6.
M20
703
D
Tus Mechernich 1897
00:42:19
66.
60.
Rausch, Bernd
15.
M45
688
D
LG Meulenwald
00:42:20
67.
61.
Kosmala, Herbert
1.
M60
31
L
RR Echternach
00:42:20
68.
62.
Kasper, Josef
3.
M55
41
D
DJK Prüm-Enz
00:42:27
69.
63.
Schmeltzle, Simon
4.
M16
122
GER
LG Langsur
00:42:28
70.
7.
Bungard, Carina
1.
W18
965
D
Gerolsteiner LGV
00:42:33
71.
64.
Pfeil, Michael
7.
M20
966
D
Gerolsteiner LGV
00:42:33
72.
65.
Bungard, Werner
6.
M50
823
BRD
Gerolsteiner LGV
00:42:36
73.
66.
Gruber, Jeannot
16.
M45
773
LUX
Celtic Diekirch
00:42:40
74.
67.
Michels, Rainer
10.
M40
69
GER
TG Konz
00:42:46
75.
68.
MULLER, Michel
8.
M20
749
LUX
Lafclub Police
00:42:51
76.
69.
Peters, Rudolf
11.
M40
72
GER
TG Konz
00:43:09
77.
70.
Pelzer, Marco
12.
M40
136
D
LT Mertesdorf 2001 e.V.
00:43:10
78.
71.
Butterbach, Horst
13.
M40
959
D
Berufsfeuerwehr Trier
00:43:21
79.
72.
Simon, Alfred
7.
M50
108
GER
Wildes Bergvolk Grimburg
00:43:26
80.
73.
Hammann, Theo
8.
M50
798
D
LT Neumagen-Dhron
00:43:27
81.
74.
Knauf, Josef
9.
M50
785
D
SC Bleialf
00:43:37
82.
75.
Reuter, Markus
11.
M35
984
D
SC Oberhausen
00:43:38
83.
76.
Schmitt, Edgar
4.
M55
700
D
SV Besch
00:43:40
84.
77.
Gjerde, Christian
2.
M60
857
N
SC Bleialf
00:43:47
85.
78.
Tavares, Christian
4.
M18
89
L
FC Medernach (Luxembourg)
00:43:47
86.
79.
Kohl, Timo
14.
M40
894
D
00:43:48
87.
80.
VOLZ, Erwin
17.
M45
853
D
00:43:49
88.
81.
Olk, Winfried
15.
M40
783
D
00:43:54
89.
82.
Leinen, Norbert
18.
M45
786
D
TV Bitburg
00:44:00
90.
83.
Mirkes, Wolfgang
19.
M45
757
D
TV Bitburg
00:44:04
91.
84.
Kiel, Thomas
10.
M50
973
D
00:44:19
92.
85.
Wollscheid, Jürgen
16.
M40
946
GER
TG KOnz
00:44:20
93.
86.
Heiseler, Gerd
5.
M55
864
DEU
00:44:25
94.
87.
Zahren, Andreas
17.
M40
762
D
TV Bitburg
00:44:35
95.
88.
Endres, Stefan
18.
M40
771
D
Wittlicher TV
00:44:41
96.
89.
Schwinden, Siggi
19.
M40
851
BRD
LG-Daleiden
00:44:42
97.
90.
Ehlenz, Werner
20.
M40
35
D
Bitburger Braugruppe
00:44:45
98.
91.
Thill, Romain
20.
M45
734
LUX
Celtic Diekirch
00:44:46
99.
92.
Baasch, Jan
4.
M14
900
D
Gerolsteiner LGV
00:44:49
100.
93.
Finke, Antonius
21.
M45
991
D
00:44:53