Toggle navigation
Menu
Events
Results
Contact
Your Registration
0
Login
Login
EN
DE - deutsch
EN - english
FR - français
Results: 25. Int. DEULUX Lauf 2016
Bitburger 0,0% Hauptlauf
25. Int. DEULUX Lauf 2016
Results
Bitburger 0,0% Hauptlauf
switch Discipline:
Bitburger 0,0% Hauptlauf
Volksbank-Lauf der Kleinsten
Kinder 1500m (JG 06-09)
Jugendlauf (JG 02-05)
Bitburger 0,0% Hauptlauf
Download complete list
back to overview
Place
M/F.
Name
Pl/Cl
Class
YOB
Startnumber
Nation
Club
Zeit
101.
96.
Schneider, Sebastian
28.
M20
1987
283
DE
Trilux
00:38:33 (00:38:37)
102.
97.
Nieboer, Henning
11.
M40
1974
989
LU
Trilux
00:38:34 (00:38:39)
103.
98.
Wolmering, Kenny Neal
6.
MJ U18
2000
1418
LU
Celtic Diekirch
00:38:34 (00:38:44)
104.
99.
Thelen, Edgar
10.
M45
1970
891
DE
RWE Trier
00:38:37 (00:38:48)
105.
100.
Weber, Romain
17.
M35
1978
573
LU
00:38:38 (00:38:56)
106.
101.
Bisdorff, Claude
18.
M35
1980
884
LU
00:38:39 (00:38:56)
107.
102.
Rock, Tobias
29.
M20
1990
3364
DE
00:38:43 (00:38:50)
108.
103.
Ulbrich, Thomas
11.
M45
1969
760
DE
00:38:45 (00:38:51)
109.
104.
Weber, Roland
12.
M45
1967
586
LU
CA Dudelange
00:38:47 (00:39:02)
110.
105.
Gloden, Justin
2.
M60
1953
1083
LU
Celtic Diekirch
00:38:52 (00:38:55)
111.
106.
Kalmes, Jody
19.
M35
1981
277
LU
LTB
00:38:53 (00:39:00)
112.
107.
Ribeiro, Filipe
30.
M20
1991
1159
LU
00:38:54 (00:38:59)
113.
6.
Schlund, Lotta
4.
W20
1994
1523
DE
Post Sport Verein Trier
00:38:56 (00:39:00)
114.
108.
Bund, Andreas
13.
M45
1967
772
DE
DSW Darmstadt Triathlon
00:38:58 (00:39:04)
115.
109.
Chagri, Khalid
5.
M50
1966
3220
D
TG Konz
00:38:58 (00:39:03)
116.
110.
Majerus, Thierry
14.
M45
1971
264
LU
/
00:39:03 (00:39:15)
117.
111.
David, Jonas
20.
M35
1981
1316
FR
Trilux
00:39:05 (00:39:55)
118.
112.
Gerard, Francois
21.
M35
1979
1207
BE
PwC Luxembourg
00:39:06 (00:39:10)
119.
113.
Muller, Jacques
14.
M30
1986
619
LU
Spiridon 08 Letzebuerg
00:39:09 (00:39:24)
120.
7.
Gloden, Jenny
5.
W20
1993
1299
LU
Celtic Diekirch
00:39:11 (00:39:19)
121.
114.
Horn, Jonas
7.
MJ U18
2000
3375
DE
TriPost / Silvesterlauf Trier
00:39:13 (00:39:19)
122.
8.
Kersch, Lena
6.
W20
1992
380
LU
CA FOLA
00:39:14 (00:39:19)
123.
115.
Ernsdorf, Thomas
15.
M30
1984
1399
DE
LT Schweich
00:39:15 (00:39:36)
124.
116.
Amare, Zekarias
22.
M35
1981
3070
D
TG Konz
00:39:15 (00:39:18)
125.
117.
Hug, Gilles
12.
M40
1973
1047
FR
CA Malling (F)
00:39:23 (00:39:33)
126.
118.
Dumont, Robert
6.
M50
1965
523
LU
NSL
00:39:24 (00:39:30)
127.
119.
Bell, Lorenz
8.
MJ U18
2000
1457
DE
LG Vulkaneifel
00:39:26 (00:39:29)
128.
120.
Mendiola, Rodolfo
13.
M40
1973
1102
ES
00:39:27 (00:41:01)
129.
121.
Lampach, Thierry
23.
M35
1979
1539
LU
00:39:28 (00:39:42)
130.
122.
Dillmann, Dirk
31.
M20
1987
1055
DE
Team getFit
00:39:29 (00:39:42)
131.
123.
Muller, Luc
32.
M20
1990
697
LU
00:39:30 (00:39:44)
132.
124.
Hartmann, Rolf
24.
M35
1978
737
DE
RWE Trier
00:39:30 (00:39:39)
133.
9.
Werth, Martina
2.
W35
1977
3029
D
LTF Theeltal
00:39:33 (00:39:43)
134.
125.
Miel, Cyril
14.
M40
1974
1546
FR
CCCE Triathlon
00:39:34 (00:39:48)
135.
126.
Herres, Frederik
15.
M45
1970
1551
DE
LT Schweich
00:39:34 (00:40:00)
136.
127.
Bernarding, Tobias
33.
M20
1988
1091
DE
TV Hermeskeil
00:39:35 (00:39:57)
137.
128.
Werning, Thomas
7.
M50
1966
1354
DE
00:39:36 (00:39:41)
138.
129.
Hellers, Yann
34.
M20
1987
930
LU
KPMG Luxembourg
00:39:38 (00:39:50)
139.
130.
Schram, Tom
16.
M45
1971
179
LU
Lanternes Rouges
00:39:39 (00:39:45)
140.
131.
Baumert, Oliver
16.
M30
1982
1098
DE
00:39:39 (00:40:17)
141.
132.
Feld, Thomas
1.
M55
1961
918
DE
KPMG Luxembourg
00:39:39 (00:39:47)
142.
133.
Paulus, Walter
2.
M55
1961
3340
D
LT Büdlich-Breit-Naurath
00:39:39 (00:39:44)
143.
134.
Zimmermann, Pol
35.
M20
1988
1005
LU
00:39:42 (00:39:51)
144.
135.
Ricciardelli, Giorgio
15.
M40
1975
828
LU
C.A. Schifflange
00:39:46 (00:39:51)
145.
136.
Rohmann, Kim
17.
M30
1984
834
LU
00:39:46 (00:39:56)
146.
137.
Nolles, Thomas
8.
M50
1963
3209
D
LG Meulenwald Föhren
00:39:48 (00:39:53)
147.
10.
Kieffer, Lena
1.
WJ U16
2001
976
LU
CSL
00:39:52 (00:39:56)
148.
138.
Willems, Christoph
16.
M40
1976
1374
DE
SV Krettnach
00:39:52 (00:39:56)
149.
139.
Hein, Jürgen
17.
M45
1971
1520
DE
Post Sport Verein Trier
00:39:55 (00:40:01)
150.
140.
Kremer, Bernard
36.
M20
1991
933
LU
KPMG Luxembourg
00:39:56 (00:40:19)
151.
141.
Probst, Thomas
37.
M20
1987
313
DE
LT Schweich
00:39:56 (00:40:04)
152.
142.
De Gruiter, Christian
25.
M35
1980
810
NL
PAUL WURTH
00:39:56 (00:40:15)
153.
143.
Origer, Andre
18.
M30
1986
1606
LU
00:39:58 (00:40:11)
154.
144.
Hottua, David
19.
M30
1984
1128
LU
NSL
00:40:00 (00:40:07)
155.
145.
Defendi, Luca
20.
M30
1986
1368
LU
00:40:04 (00:40:20)
156.
146.
Zentius, Jürgen
38.
M20
1988
3018
D
00:40:04 (00:40:22)
157.
147.
Lüders, Christian
17.
M40
1975
959
DE
SWT-Laufteam
00:40:06 (00:40:15)
158.
148.
Reinhold, Michael
26.
M35
1977
587
DE
LT Schweich
00:40:08 (00:40:17)
159.
149.
Houdremont, Jeff
21.
M30
1982
1622
LU
Lënster Lycée
00:40:09 (00:40:26)
160.
150.
Steffen, Gilles
27.
M35
1980
515
LU
00:40:15 (00:40:22)
161.
151.
Klein, Yves
39.
M20
1988
643
LU
BVB.LU
00:40:15 (00:40:27)
162.
152.
Reuter, Emile
1.
M65
1951
1552
LU
00:40:15 (00:40:29)
163.
153.
Taminiaux, François-Xavier
40.
M20
1989
1246
BE
PwC Luxembourg
00:40:19 (00:40:23)
164.
154.
Klein, David
41.
M20
1989
1597
DE
LT Büdlich-Breit-Naurath
00:40:19 (00:40:59)
165.
155.
Baiolet, Maxime
42.
M20
1989
376
BE
Chimay Couvin Shark Triathlon
00:40:19 (00:40:24)
166.
156.
Frisch, Pierre
22.
M30
1984
242
LU
00:40:23 (00:40:34)
167.
157.
Scheer, Pascal
18.
M40
1976
900
LU
CAPA ETTELBRUCK
00:40:23 (00:40:32)
168.
158.
Larguinho Bros, Hugo
28.
M35
1978
1224
PT
PwC Luxembourg
00:40:25 (00:40:52)
169.
159.
Tezkratt, Hamza
23.
M30
1985
839
FR
00:40:25 (00:40:52)
170.
160.
Hering, Jakob
9.
MJ U18
2000
1641
DE
Post Sport Verein Trier
00:40:27 (00:41:03)
171.
161.
Posavec, Igor
24.
M30
1986
1148
HR
KPMG Luxembourg
00:40:28 (00:40:33)
172.
162.
Nospes, Peter
3.
M55
1960
3237
DE
LG Meulenwald Föhren
00:40:28 (00:40:31)
173.
11.
Ruschel, Nike
1.
W45
1969
658
DE
LSG Schmelz-Hüttersdorf
00:40:28 (00:40:41)
174.
163.
Siebenaler, David
18.
M45
1969
879
LU
TRISPEED MAMER
00:40:29 (00:40:45)
175.
164.
Michotte, Vincent
43.
M20
1987
906
BE
FDC Running
00:40:33 (00:40:40)
176.
165.
Moersch, Mike
25.
M30
1984
1512
LU
L.C. Spuerkeess
00:40:33 (00:41:01)
177.
12.
Coenjaerts, Anne-Sophie
7.
W20
1988
907
BE
Celtic Diekirch
00:40:33 (00:40:40)
178.
166.
Roclawski, Harald
29.
M35
1977
1376
DE
00:40:33 (00:40:49)
179.
167.
Ruth, Boris
19.
M45
1971
1356
DE
TG Konz
00:40:35 (00:40:47)
180.
168.
Düro, Michael
20.
M45
1969
165
DE
Tri-Post Trier
00:40:36 (00:40:54)
181.
169.
Recken, Albert
3.
M60
1956
628
LU
CADudelange
00:40:39 (00:40:53)
182.
170.
Peters, Rudolf
9.
M50
1965
1149
DE
TG Konz
00:40:47 (00:41:01)
183.
171.
Fussmann, Matthias
4.
M55
1960
3318
DEU
SC Bleialf
00:40:47 (00:41:10)
184.
172.
Kramp, Benedikt
44.
M20
1987
704
DE
00:40:49 (00:41:40)
185.
173.
Moschtert, Tom
26.
M30
1986
1004
LU
00:40:49 (00:41:02)
186.
174.
Persch, Uwe
4.
M60
1955
3286
D
TG Konz
00:40:50 (00:41:00)
187.
175.
Müller, Stephan
10.
M50
1965
1637
DE
TG Konz
00:40:52 (00:41:20)
188.
176.
Da Silva Mendes, Jordan
45.
M20
1994
518
LU
CA Belvaux
00:40:52 (00:42:04)
189.
177.
Jander, Marc
21.
M45
1971
888
LU
CADudelange
00:40:53 (00:41:02)
190.
178.
Mercatoris, Jean
22.
M45
1968
343
LU
/
00:40:54 (00:41:14)
191.
179.
Mendes Melo, Dany
27.
M30
1985
463
LU
XXX FIT RUNNERS
00:40:54 (00:41:27)
192.
180.
Peffer, Laurent
28.
M30
1984
1258
LU
00:40:56 (00:41:08)
193.
181.
Schuh, Peter
8.
MJ U20
1998
1581
DE
Silvesterlauf Trier e.V.
00:40:56 (00:41:00)
194.
182.
Kerschenmeyer, Marc
11.
M50
1965
724
LU
Celtic Diekirch
00:40:58 (00:41:04)
195.
183.
McCabe, Andrew
23.
M45
1971
3103
00:40:58 (00:41:07)
196.
184.
Welter, Luc
46.
M20
1990
1281
LU
00:40:58 (00:41:09)
197.
185.
De Groote, Antoine
30.
M35
1981
1289
LU
X3M Triathlon Mersch
00:41:00 (00:41:08)
198.
186.
Mathay, Dylan
9.
MJ U20
1997
1264
LU
CAEG
00:41:02 (00:41:05)
199.
187.
Maurer, Timo
24.
M45
1970
107
DE
LV Merzig
00:41:08 (00:41:25)
200.
188.
Schmitt, Sebastien
31.
M35
1980
1244
FR
PwC Luxembourg
00:41:09 (00:41:13)