Toggle navigation
Menu
Events
Results
Contact
Your Registration
0
Login
Login
EN
DE - deutsch
EN - english
FR - français
Results: 20. Int. Oberweiser Volkslauf 2011
Bitburger 10 km Lauf
20. Int. Oberweiser Volkslauf 2011
Results
Bitburger 10 km Lauf
switch Discipline:
Bitburger 10 km Lauf
Schülerlauf 1400 m (C,D: Jg. 2000 u. jünger)
Schülerlauf 2100 m (A,B: Jg. 1996 - 1999)
5 km Jedermann
Walking 5 km
Bitburger 10 km Lauf
Download complete list
back to overview
Filter (click to remove it):
Gender: m
[x]
Nation: D
[x]
Place
M/F.
Name
Pl/Cl
Class
Startnumber
Nation
Club
Zeit
101.
168.
138.
Deutschen, Peter
10.
M55
710
D
LG Langsur
00:48:38
102.
169.
139.
Mai, Andreas
23.
M45
913
D
LG Vulkaneifel
00:48:44
103.
170.
140.
Jutz, Alexander
33.
M40
538
D
FC Bitburg
00:48:47
104.
171.
141.
Pauli, Thomas
24.
M45
905
D
SV Altrich
00:48:50
105.
173.
142.
Barten, Hermann
25.
M50
744
D
LT Büdlich-Breit
00:48:59
106.
175.
144.
Peter de Winkel, -
11.
M55
983
D
TV Bitburg
00:49:07
107.
176.
145.
Horn, Winfried
26.
M50
612
D
Vulkanläufer
00:49:09
108.
177.
146.
Michely, Lambert
7.
M60
70
D
SC Bleialf
00:49:09
109.
179.
147.
Lamberti, Klaus
12.
M55
591
D
SG Bruch-Gladbach
00:49:18
110.
180.
148.
Kirsch, Guido
13.
M55
87
D
TV Bitburg
00:49:23
111.
182.
149.
Grengs, Guido
12.
M35
985
D
Schleid
00:49:33
112.
186.
152.
Endres, Stefan
25.
M45
674
D
Wittlicher TV
00:49:42
113.
189.
154.
Schroth, Werner
8.
M60
583
D
LG Pronsfeld-Lünebach
00:49:48
114.
191.
155.
Breslauer, Daniel
34.
M40
64
D
LG Laacher See
00:50:01
115.
192.
156.
Henkes, Werner
9.
M60
530
D
TV Bitburg
00:50:07
116.
198.
159.
Schwenker, Jörg
27.
M50
718
D
Die Sippe
00:50:29
117.
199.
160.
Neuhaus, Markus
35.
M40
622
D
DJK Wißmannsdorf
00:50:30
118.
201.
162.
Kollmann, Uwe
28.
M50
546
D
LT Büdlich-Breit-Naurath
00:50:35
119.
202.
163.
Orczewski, Hans-Joachim
10.
M60
667
D
DJK Irrel
00:50:36
120.
204.
165.
Feller, Franz
3.
M70
507
D
LTF Marpingen
00:50:39
121.
205.
166.
Malambre, Michael
11.
M60
644
D
00:50:43
122.
207.
167.
Scholzen, Reinhold
36.
M40
678
D
LG Pronsfeld-Lünebach
00:50:50
123.
208.
168.
Rumpf, Fabian
29.
M45
624
D
DLRG Oberweis
00:50:57
124.
209.
169.
Köhler, Karlheinz
30.
M45
938
D
00:50:57
125.
211.
170.
Heber, Dieter
14.
M55
948
D
SV Weidenbach
00:51:01
126.
213.
172.
Ewen, Tobias
12.
M20
909
D
DJK Prüm-Enz
00:51:11
127.
215.
173.
Ewerhardt, Richard
37.
M40
933
D
00:51:22
128.
217.
175.
Uhl, Patrick
32.
M45
514
D
00:51:31
129.
220.
176.
Zey, Holger
13.
M30
648
D
schnelle Hasen
00:51:34
130.
225.
179.
Heinen, Nils
3.
M16
928
D
SV Alsdorf-Niederweis
00:51:52
131.
228.
182.
Mootz, Werner
6.
M65
950
D
LTF Köllertal
00:52:08
132.
229.
183.
Wagner, Hermann
12.
M60
540
D
LT-FSV Ralingen
00:52:13
133.
232.
184.
Winter, Hans-Jürgen
37.
M45
919
D
SV Wolsfeld
00:52:31
134.
238.
189.
Weimann, Alois
31.
M50
625
D
LG Kammerwald
00:53:00
135.
239.
190.
Schneider, Günter
39.
M40
550
D
00:53:04
136.
242.
192.
Bayerschen, Rudolf
16.
M55
245
D
DJK Wißmannsdorf
00:53:25
137.
245.
193.
Schielmann, Christopher
5.
M18
903
D
Die Sippe
00:53:50
138.
247.
194.
Konder, Heinz
7.
M65
964
D
SSV Trier
00:53:59
139.
248.
195.
Kessler, Hans
17.
M55
627
D
00:53:59
140.
254.
198.
Eicks, Frank
40.
M45
34
D
00:54:37
141.
256.
199.
Ewen, Franz-Josef
14.
M60
702
D
Enztalläufer Mettendorf
00:54:42
142.
259.
200.
Möller, Edgar
18.
M55
956
D
LG Langsur
00:54:53
143.
262.
201.
Windmüller, Kai
16.
M35
71
D
00:55:01
144.
264.
202.
Zeimet, Christian
14.
M30
545
D
DJK Irrel
00:55:38
145.
267.
204.
Giesen, Jürgen
40.
M40
691
D
00:55:55
146.
271.
205.
Funk, Juergen
41.
M40
689
D
SV Tawern
00:56:17
147.
273.
206.
Rodens, Daniel
13.
M20
504
D
00:56:41
148.
275.
207.
Knauf, Jonas
6.
M18
617
D
SC Bleialf
00:57:01
149.
277.
208.
Schröder, Karl-Heinz
8.
M65
531
D
LGPronsfeld-Luenebach
00:57:14
150.
278.
209.
Lotze, Martin
41.
M45
673
D
00:57:36
151.
285.
210.
Kraus, Paul
42.
M45
920
D
DJK Eintracht DIST
00:58:48
152.
286.
211.
Hoffmann, Thomas
42.
M40
699
D
Enztal-Läufer FC Mettendorf
00:59:00
153.
287.
212.
Thier, Norbert
43.
M45
939
D
Enztalläufer Mettendorf
00:59:01
154.
290.
213.
Jahnz, Klaus
15.
M60
68
D
LG Laacher See
00:59:14
155.
292.
214.
Koch, Dirk
43.
M40
935
D
Sk Schweich
00:59:25
156.
293.
215.
Leuther, Johann
16.
M60
951
D
LG Pronsfeld-Lünebach
00:59:34
157.
294.
216.
Both, Hans
1.
M75
532
D
SG-Triathlon-Prüm
00:59:44
158.
297.
218.
Stach, Harald
20.
M55
528
D
00:59:50
159.
299.
219.
Giesenkirchen, Winfried
21.
M55
75
D
01:00:14
160.
300.
220.
Becker, Thomas
32.
M50
72
D
Bitburger Braugruppe
01:00:39
161.
304.
221.
Heinen, Ewald
33.
M50
89
D
DJK Prüm-Enz
01:01:24
162.
305.
222.
Mangerich, David
15.
M30
658
D
01:01:25
163.
308.
224.
Höppler, Klaus
17.
M60
559
D
Pulheimer SC Triathlon
01:01:48
164.
311.
226.
Hecker, Heinz
44.
M45
533
D
SV Bettingen
01:02:10
165.
312.
227.
Thiex, Albert
18.
M60
953
D
LG Pronsfeld-Lünebach
01:02:34
166.
315.
228.
Faust, Michael
16.
M30
958
D
DJK Irrel
01:04:05
167.
319.
229.
Straßfeld, Bernhard
17.
M30
76
D
EuWeCo
01:05:46
168.
332.
230.
Schmitz, Arnold
45.
M40
739
D
01:09:14
169.
334.
232.
Rausch, Josef
2.
M75
720
D
LT Mertesdorf 2001 e.V.
01:13:43
170.
335.
233.
König, Thomas
45.
M45
721
D
LT Mertesdorf 2001 e.V.
01:14:57