Toggle navigation
Menu
Events
Results
Contact
Your Registration
0
Login
Login
EN
DE - deutsch
EN - english
FR - français
Results: 19. Maare-Mosel-Lauf 2016
7000m Jedermannlauf
19. Maare-Mosel-Lauf 2016
Results
7000m Jedermannlauf
switch Discipline:
7000m Jedermannlauf
800 m Mädchen
800 m Jungen Schüler
GesundLand Strecke 7000 m
1600 m Schüler A/B
10 km Lauf
7000m Jedermannlauf
Bambinilauf 300 m
Halbmarathon 21.200 m
Walking und Nordic Walking 7000 m
Download complete list
back to overview
Place
M/F.
Name
Pl/Cl
Class
YOB
Startnumber
Nation
Club
Zeit
1.
1.
Linden, Werner
1.
M50
1965
316
D
apra norm
00:25:22
2.
2.
Max, Benedikt
1.
MJ U18
2001
142
D
LG Maifeld-Pellenz
00:27:24
3.
3.
Reicherz, Philipp
1.
M20
1989
319
D
Apra norm
00:29:12
4.
4.
Will, Ben
1.
M35
1981
191
D
Bungert Running Team
00:30:06
5.
5.
Lenerz, Patrick
2.
M35
1980
260
D
SC Blau Weiß Schalkenmehren
00:30:28
6.
6.
Clemens, Gerd
1.
M45
1969
313
D
apra norm
00:31:39
7.
7.
Jafari, Majid
2.
MJ U18
1999
280
D
Caritasverband Westeifel
00:31:44
8.
8.
Berke, Martin
2.
M50
1963
156
D
LG HSC Gamlen-RSC Untermosel
00:31:47
9.
9.
Borsch, Rainer
3.
M50
1965
264
D
Kreissparkasse Vulkaneifel
00:31:56
10.
10.
Kister, Raimund
4.
M50
1965
162
D
Eifelwind.com
00:32:00
11.
11.
Karau, Michael
3.
M35
1978
118
D
S&K Sporting Team
00:32:33
12.
1.
Klinkhammer, Gina
1.
WJ U18
1999
195
D
Lg Vulkaneifel
00:32:42
13.
12.
Hermes, Phillip
2.
M20
1996
289
D
Caritasverband Westeifel
00:32:55
14.
13.
Diamadis, Niko
3.
MJ U18
2003
155
D
00:32:56
15.
14.
Runge, Hubert
2.
M45
1969
149
D
00:33:10
16.
15.
Hein, Simon
3.
M20
1996
315
D
Apra norm
00:33:27
17.
2.
Hammes, Lena
1.
W20
1995
314
D
Apra norm
00:33:28
18.
16.
Gebhard, Werner
1.
M55
1958
160
D
Silvesterlauf Trier
00:34:04
19.
17.
Klinkhammer, Marvin
4.
MJ U18
2003
194
D
SV Gerolstein
00:34:05
20.
18.
Osiewacz, Sascha
4.
M35
1977
252
D
BD ROWA Technologies
00:34:11
21.
19.
Max, Johannes
5.
MJ U18
2004
143
D
LG Maifeld-Pellenz
00:35:16
22.
20.
Neis, Holger
4.
M20
1987
317
D
Apra norm
00:35:42
23.
3.
Castor, Mirjam
1.
W35
1980
163
D
Eifelwind.com
00:35:46
24.
21.
Smolareck, Alexander
5.
M20
1996
116
D
Bäckerei Utters
00:36:33
25.
22.
Abraham, Fseha
6.
MJ U18
1999
175
SY
Jugendhof Wolf
00:36:44
26.
4.
Görtz-Diamadis, Sabine
1.
W50
1966
146
D
00:37:19
27.
23.
Willems, Martin
5.
M50
1964
137
D
00:37:36
28.
24.
Schulz, Jan
7.
MJ U18
2000
144
D
00:37:45
29.
25.
Max, Christian
2.
M55
1959
134
D
MEDIAN Reha-Zentrum
00:37:57
30.
5.
Müller, Michaela
2.
W35
1978
126
D
00:38:01
31.
26.
Otten, Arnold
1.
M70
1943
1734
GER
LG Vulkaneidel
00:38:05
32.
6.
Emmerich, Evi
1.
W45
1969
106
D
TuS Kaisersesch
00:38:15
33.
27.
Shalhawi, Anas
8.
MJ U18
2000
286
A
Caritasverband Westeifel
00:38:15
34.
28.
Mey, Christian
1.
M65
1951
303
D
Vulkanläufer
00:38:34
35.
7.
Landen, Kerstin
2.
W20
1987
294
D
AHG Kliniken Daun
00:38:35
36.
8.
Zimmer, Jola
1.
W30
1982
257
D
00:38:46
37.
29.
Neithöfer, Bernhard
3.
M45
1970
263
D
SV Udler
00:38:59
38.
30.
Hilse, Max
3.
M55
1959
270
D
AHG Kliniken Daun
00:39:39
39.
9.
Radermacher, Manu
3.
W35
1978
186
D
00:39:48
40.
10.
Pauly, Andrea
4.
W35
1981
187
D
Frau
00:39:48
41.
31.
Tinnes, Andy
1.
M30
1983
174
D
AHG Kliniken Daun
00:39:49
42.
11.
Thielen, Manuela
2.
W45
1969
201
D
Vulkanläufer
00:40:35
43.
32.
Hamoud, Mahmoud Al
1.
MJ U20
1998
282
A
Caritasverband Westeifel
00:40:48
44.
33.
Mirzad, Aman Mohammad
9.
MJ U18
1999
182
AF
Jugendhof Wolf
00:40:50
45.
34.
Köber, Mario
4.
M55
1958
309
D
Team Erdinger alkoholfrei
00:40:54
46.
35.
Otten, Christian
6.
M20
1996
318
D
Apra norm
00:41:03
47.
12.
Arismendi, Paulina
5.
W35
1981
145
D
Vulkanläufer
00:41:23
48.
36.
Schäfer, Albert
2.
M70
1943
117
D
VfL Nastätten
00:41:35
49.
37.
Hornung, Mirko
7.
M20
1992
193
D
AHG Kliniken Daun
00:41:53
50.
13.
Welling, Meike
3.
W20
1991
299
D
00:41:53
51.
14.
Kallweit, Karin
1.
W40
1973
188
D
Vulkanläufer
00:42:02
52.
15.
Schneider, Brigitte
1.
W55
1958
131
D
Team Elster
00:42:22
53.
16.
Hoffmann, Simone
6.
W35
1978
277
D
AHG Kliniken Daun
00:42:35
54.
38.
Mohammadi, Omid
10.
MJ U18
1999
181
AL
Jugendhof Wolf
00:42:45
55.
17.
Lastro, Anna
2.
W50
1965
135
D
MEDIAN Reha-Zentrum
00:42:50
56.
18.
Osiewacz, Marion
7.
W35
1980
251
D
BD ROWA Technologies
00:43:22
57.
19.
Marquet, Alina
1.
WJ U20
1998
139
D
TuS Kaisersesch
00:43:35
58.
39.
Lörscher, Jörg
1.
M60
1956
154
D
Nestwärme
00:43:36
59.
20.
Szczepaniak, Beata
3.
W45
1971
133
D
MEDIAN Reha-Zentrum
00:43:39
60.
40.
Condne, Hermann
1.
M40
1973
321
D
Genossenschaft am Pulvermaar
00:43:40
61.
41.
Lenerz, Geddy
6.
M50
1965
325
D
Genossenschaft am Pulvermaar
00:43:41
62.
42.
Schäfer, Oliver
4.
M45
1971
120
D
00:43:41
63.
43.
Schäfer, Fabian
11.
MJ U18
2004
141
D
00:43:41
64.
44.
Mertes, Stefan
8.
M20
1988
328
D
Genossenschaft am Pulvermaar
00:43:53
65.
45.
Mirzad, Azizullah
2.
MJ U20
1998
183
AF
Jugendhof Wolf
00:44:14
66.
21.
Marder, Alberta
2.
W55
1961
334
D
Vulkanläufer
00:44:17
67.
46.
Hammen, Manuel
5.
M35
1981
172
D
AHG Kliniken Daun
00:44:18
68.
47.
Schulz, Kevin
3.
MJ U20
1998
140
D
Bäckerei Utters
00:44:18
69.
22.
Verbitzki, Irina
4.
W20
1992
265
D
Kreissparkasse Vulkaneifel
00:44:31
70.
23.
Arens, Kristina
5.
W20
1993
266
D
Kreissparkasse Vulkaneifel
00:44:35
71.
24.
Bauer, Franziska
6.
W20
1990
152
D
00:44:48
72.
25.
Krein, Sabrina
2.
W30
1985
124
D
Preister Möhnen e.V.
00:44:52
73.
48.
Einig, Wolfgang
7.
M50
1962
122
D
TV 1911 Trimbs
00:44:54
74.
49.
HOHL, Rainer
3.
M70
1945
200
D
LG HSC GAMLEN-RSC UNTERMOSEL
00:45:00
75.
50.
Hamannt, Karl-Heinz
2.
M60
1954
158
D
FZM Liesertal Maring
00:45:10
76.
51.
Aduselam, Naif
12.
MJ U18
2000
179
SY
Jugendhof Wolf
00:45:23
77.
26.
Schüler, Katrin
7.
W20
1989
262
D
SV Udler
00:45:29
78.
27.
Graf, Verena
8.
W35
1980
123
D
Preister Möhnen e.V.
00:45:30
79.
28.
Spanier, Nadine
9.
W35
1981
119
D
S&K Sportin Team
00:45:41
80.
29.
Berres, Inga
8.
W20
1989
132
D
Team Elster
00:46:00
81.
30.
Becker, Kerstin
2.
W40
1974
169
D
00:46:18
82.
31.
Girards, Katrin
3.
W30
1982
171
D
00:46:18
83.
32.
Plein, Margot
4.
W45
1970
170
D
Schule am Pulvermaar
00:46:24
84.
52.
Mayer, Hermann-Josef
5.
M55
1958
335
D
Vulkanläufer
00:46:24
85.
53.
Kaiser, Andreas
5.
M45
1968
308
D
Team Erdinger alkoholfrei
00:46:30
86.
33.
Borsch, Karin
3.
W50
1964
261
D
SV Udler
00:47:03
87.
34.
Petri, Lisa
4.
W30
1986
151
D
00:47:19
88.
54.
Reuter, Nil
8.
M50
1963
203
D
LG HSC Gamlen RSC Untermosel
00:47:31
89.
35.
Theisen, Michelle
9.
W20
1994
295
D
DRK Ortsverein Daun
00:47:32
90.
55.
Welter, Benedikt
2.
M30
1982
185
D
Ev. Erziehungshilfe Veldenz
00:47:37
91.
36.
Pickerd, Betty
5.
W30
1984
192
D
LG Langsur
00:47:40
92.
56.
Bauer, Heinz
9.
M50
1965
259
D
Nestwärme
00:48:16
93.
37.
Klöckner, Melanie
10.
W35
1980
258
D
00:48:54
94.
38.
persch, petra
3.
W55
1960
147
D
TG Konz
00:49:00
95.
57.
Ebertz, Thomas
2.
M40
1973
121
D
TV 1911 Trimbs
00:49:02
96.
39.
Heintz, Sonja
6.
W30
1984
269
D
Volksbank RheinAhrEifel
00:49:15
97.
58.
Wisniewski, Stephan
6.
M35
1979
278
D
AHG Kliniken Daun
00:49:34
98.
59.
Kalb, Gilbert
2.
M65
1951
197
D
TV Ransbach
00:49:41
99.
40.
Merten, Myriam
11.
W35
1978
103
D
00:49:53
100.
41.
Schmidt, Nicole
2.
WJ U18
2000
198
LUX
00:50:01